От ексклузивност до неудържима вълна, заливаща пазара всеки сезон
Историята на днешните маратонки започва през 30-те години на 19-ти век, когато Чарлз Гудиър открива производството на вулканизирана гума. Това разтърсващо откритие навлиза и в обувния бизнес, бързо превръщайки го в цяла индустрия. Създавайки тогавашните плимзоли (прародители на сегашните гуменки), обувките с гумени ходила скоростно заемат почетно място в света на спорта. Десетилетия по-късно те ще навлязат и в ежедневието на милиони хора по света познати ни като маратонки.
Маратонките превземат спортния свят

Чък Тейлър на корта обут със сензационните “All Star” кецове.
Първият иконичен възход на маратонките започва през 1917г. с дебюта на линията “All Star” -маратонки предназначени за баскетбол на днешния обувен гигант Конвърс (Converse). Конвърс за първи път предлагат обувка, която да поддържа глезена на баскетболиста без да утежнява ходенето и скачането. През 20-те години на 20ти век, след сделка с баскетболната звезда Чък Тейлър, се преработва и затвърдява емблематичната All Star кец визия, която остава непроменена и до днес.
Докато Конвърс превземат Американския спортен пазар, в Европа германските братя Даслер започват да проектират маратонки за атлети в килера на майка си. Те отново се фокусират главно върху спортното им приложение, но само че предимно за футбол и бягане. Техните модели бързо набират популярност, като през 1936г. американският атлет Джеси Оуен се състезава и печели 4 златни медала от Берлинските Олимпийски игри носейки техен модел. Братята окончателно прекъсват съвместния си път през 40-те години и основават днешните обувни магнати Adidas и Puma.

Адолф Даслер, откривател на Adidas, в обувната си фабрика около 1920г.
Маратонки всеки ден – масов феномен
Напред в историята се появяват още и още марки маратонки, много от които познаваме и до днес като Nike, Reebok и ASICS. Те създават маратонки целящи да подпомагат атлетите, но също така и рекламират начин на живот, който свързва свободното време с физическата активност. До края на 50-те, децата в САЩ и Европа масово носят маратонки и кецове с дънкови джинси. Причината лежи и в неформалността и незадължаващият характер на маратонките, както и цената, достъпна за широкото общество. В някои кръгове на обществото, носенето на кецове придобива и бунтарски характер срещу наложените тогава културни норми. С възхода на хип-хоп субкултурата, кецовете биват свързани с любителите на скейтборда, рап музиката и брейк танците. През 80-те маратонките стават символ на това общество и способ за разграничаването му от масовата култура. Музикалните звезди често се изразяват по темата и създават колаборации с обувните магнати, често срещана практика и до днес. Песента на Run DMC “My Adidas” е не само признание в любов към марката, но и повдига въпроса за това как младежите носещи кецове и маратонки биват набедени за “проблемни”.
Маратонките днес
На въпроса в какво са се превърнали маратонките днес могат да се дадат много отговори. Те са елитарна придобивка за почитателите на марковите обувки. Колекционери се редят на километрови опашки по цял сват, за да се сдобият с последната модна тенденция зададена от големите брандове и известни личности. Ексклузивността на тези звездни серии като Jordans и Yeezy Boost 350 V2 им придават емоционален мотив за заклетите фенове на обувки.
За широкото общество обаче маратонките и кецовете си остават незаменим елемент от активното ежедневие. Ние от екипа на VenDemi Обувки Онлайн се стараем да ви предоставим модели отговарящи на изискванията за комфорт, визия и качество на достъпни цени! За нас вашето удобство е водещ приоритет, но то никога не е за сметка на стила.
Източници: Vogue, Heddels & Мениджър News